Tradycyjna
Medycyna Chińska

Jestem dyplomowanym terapeutą w zakresie
Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM).

Tradycyjna Medycyna Chińska

Jestem dyplomowanym terapeutą w zakresie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM).

Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie.
Od co najmniej trzech tysięcy lat skutecznie nie tylko uzdrawia. Człowiek postrzegany jest tu jako całość psycho-fizyczna w stałej relacji ze środowiskiem. Medycyna chińska nie zajmuje się „jednostkami chorobowymi chorych narządów”, lecz poszukuje faktycznych przyczyn – nieraz w odległym w czasie. Medycyna chińska opiera się m.in. na precyzyjnej diagnostyce z pulsu i języka. Podstawą terapii są receptury ziołowe, dieta (stosowna dla danej osoby, pogody i pory roku), akupunktura oraz różne techniki masażu. Bardzo ważny jest też ruch – stąd taka popularność ćwiczeń Tai-chi i Qi-gong.

Jak przebiega diagnoza Tradycyjnej Medycyny chińskiej?

W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad. Najczęściej sam Klient przedstawia swój problem, po czym terapeuta zadaje szereg pytań pomocniczych, mających na celu ustalenie prawdziwej przyczyny dolegliwości. Część pytań może być zaskakująca, np. pytania dotyczące wypróżnień, odżywiania się czy snów, zwłaszcza, że są to pytania pozornie nie związane z głównymi dolegliwościami.

Nieodłączną częścią diagnozy wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest badanie pulsu. Terapeuta umieszcza trzy palce nieco powyżej nadgarstka osoby diagnozowanej, na tętnicy promieniowej na jednej, a następnie na drugiej ręce (czasem na obu naraz). Diagnoza z pulsu jest niezbędna do zabiegu akupunktury.

Kolejną metodą diagnostyczną stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej jest badanie (oglądanie) języka. Wtedy osoba diagnozowana zostaje poproszona o pokazanie języka na kilka-kilkanaście sekund. Dlatego, przed wizytą u terapeuty medycyny chińskiej NIE NALEŻY czyścić języka szczoteczką ani usuwać z języka nalotu. Usunięcie nalotu może wprowadzić terapeutę w błąd. Z tego samego powodu nie należy przed wizytą jeść cukierków, które mogą czasowo zmienić kolor języka, stosować tabletek do ssania lub pić napoje np. kawę. W takim przypadku należy o tym poinformować terapeutę.

Na podstawie uzyskanej diagnozy opracowany zostaje zindywidualizowany model:

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo stanowi główną podstawę TCM – stanowi około 70% działań terapeutycznych. Ziołolecznictwo chińskie liczy już kilka tysięcy lat. W  tym czasie podstawowe zioła i  substancje lecznicze były stosowane według tych samych zasad. Skuteczność tej metody potwierdzają wieki jej stosowania w  praktyce, a  także współczesne badania naukowe. Szczególnie ważne jest to, że przetrwały zarówno teksty medyczne, mówiące o  stosowaniu ziół liczące około 2000 lat, jak też ciągła tradycja, żywy przekaz tej wiedzy z  mistrza na ucznia.

Receptury ziołowe komponowane są pod kątem wzajemnego harmonizowania i wspierania się kolejno dodawanych składników – co daje wyraźny efekt synergii i bezpośrednio ukierunkowuje oddziaływanie na wybrane miejsce (dany narząd czy zespół narządów w organizmie). Podkreślić należy, że przy prawidłowo postawionej diagnozie stosowanie ziół chińskich nie niesie za sobą zagrożenia skutkami ubocznymi jak stosowanie zachodnich leków. Należy dodać, że w wielu przypadkach zioła zachodnie mogą być stosowane z wielkim powodzeniem w podobny sposób jak zioła chińskie. Zioła chińskie można stosować w formie wywarów, koncentratów, ziół sproszkowanych, ziół w tabletkach. Efekty stosowania ziół są długotrwałe jedynie przy regularnym i długoterminowym zażywaniu zalecanych preparatów czy naparów.

Chińskie zioła wysokiej jakości i czystości, podobnie jak żywność ekologiczna, są w  pełnym zakresie dostępne na rynku. Powinniśmy ich używać, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też po to, by wspierać producentów ECO-produktów i  w ten sposób chronić środowisko oraz zapewnić sobie na przyszłość dostawy zdrowej żywności i  ziół.

Akupunktura

(z łac acus – igła, punctura – (u)kłucie) jest metodą oddziaływania na funkcje organizmu  wywodząca się ze Wschodu ( Chiny, Japonia). Jest obecnie uznawana w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

Akupunktura służy do przywracania równowagi energii qi organizmu, będącej warunkiem jego sprawnego funkcjonowania. Technika ta polega na wkłuwaniu igieł (jednorazowych) w określone miejsce na ciele tak zwane punkty akupunkturowe. Punkty te zlokalizowane są wzdłuż tzw. meridianów (linii energetycznych).

Listę potwierdzonych naukowo wskazań do akupunktury przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2002 roku, tym niemniej ciągle zmieniająca się wiedza w tym zakresie powoduje jej stałe rozwijanie. Podstawowe grupy wskazań to:

Przeciwwskazania:

Ze względu na niezwykłe bezpieczeństwo akupunktury nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania tej metody, jeśli Pacjent wyrazi świadomą zgodę na jej zastosowanie.

Względne przeciwwskazania obejmują:

Chiński masaż Tuina w pediatrii (dla noworodków, niemowląt i dzieci do lat 7)

Jest to łagodna i prosta, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda. Leczenie masażem Tuina odbywa się bez użycia środków farmakologicznych. Jego podstawową zasadą jest pobudzenie Qi – energii własnej dziecka, poprzez delikatne masowanie lub uciskanie punktów na ciele dziecka. Dzięki masażowi połączonemu z oddziaływaniem na punkty akupunkturowe usprawnia się funkcję narządów, a w efekcie poprawia odporność organizmu oraz wspomaga proces leczenia wielu chorób wewnętrznych. W Chinach zarówno akupunktura, ziołolecznictwo, jak i tuina są dziedzinami, w których kształci się lekarzy medycyny chińskiej, jest też powszechnie stosowana w szpitalach i klinikach, ale w krajach zachodnich medycyna chińska wciąż nie jest zbyt popularna do leczenia dzieci i niemowląt, nawet przez ludzi, którzy sami stosują medycynę alternatywną, a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest obawa przed stosowaniem akupunktury – metody postrzeganej jako zbyt agresywna i ingerująca dla dzieci i niemowląt.

Konsultacje

Zapraszam na indywidualne konsultacje ziołowe.

Od prawie dziesięciu lat praktykuję ziołolecznictwo jako metodę wspierającą zdrowie i witalność. Stosowane przeze mnie mieszanki ziołowe pomogły mi w wielu sytuacjach na co dzień z czasem wręcz zaskakującą skutecznością. Zapraszam Cię na indywidualną konsultację ziołową, w takcie której na podstawie wywiadu oraz z diagnozy z języka przygotuję indywidualne zlecenie ziołowe. Zamówię dla Ciebie zioła w sprawdzonej hurtowni i gotowe zamówienie dotrze do Twojego domu. Potrzebujesz wsparcia w powrocie do zdrowia umów się na indywidulaną konsultację. 

Przebieg rozmowy telefonicznej/przez skype:

  1. wywiad (określenie problemu, objawy)
  2. diagnoza z języka (po przesłaniu zdjęcia języka)
  3. dobór odpowiednich mieszanek ziołowych
  4. zamówienie ziół w sprawdzonej hurtowni (zamówienie z hurtowni do domu, opłata za pobraniem)
  5. określenie dawkowania

Konsultacja on – line ok. 60 min (wywiadem + diagnoza zdjęcia języka) – 150 PLN

Sprawdź mój warsztat "Chińska Apteczka"

Poznaj dobroczynny świat chińskich ziół i wykorzystaj jego moc w swoim powrocie do zdrowia. Zapraszam Cię na warsztaty, które nauczą Cię praktycznego zastosowania ekologicznych i naturalnych ziół dla siebie i Twojej Rodziny.